Mnichovo Hradiště

Všudybyl na cestách

Cílem projektu je poznávat okolí svého bydliště, seznamovat se s místem a prostředím, ve kterém žije a vytvářet si k němu pozitivní vztah. Podporuje zájem o historii ,rozvíjí čtenářskou gramotnost, a vyjádřit své prožitky.

Projektem provází postava „Všudybyla“, který všude byl, všechno zná a umí o tom vyprávět. Děti se s ním vydávají na výlety do okolí svého bydliště, za poznáním a zábavou. Projekt doplňuje „Všudybylův cestopis“, který si děti tvoří a doplňují.

Každé místo, které děti navštíví je vždy s pojeno s příběhem, pověstí, pohádkou.

Příklad : MNICHOVO HRADIŠTĚ

• Zámek Mnichovo Hradiště – prohlídka zámku – pohádkový okruh

Pověst o zámku Mnichovo Hradiště…

Byl jednou jeden rytíř Václav, který si nechal na kopečku postavit krásně vymalovaný zámek. Jednoho dne nastoupil na trůn nový císař Ferdinand, ovládán zlými silami Černého knížete a rozhodl se, že i Václavovi odebere moc a slávu.Václav začal proti císaři bojovat, ale nevyhrál a od té doby ve zdech zámku bloudil zakletý duch bílého rytíře Václava………..

Další zpracovaná místa z okolí : Drábské světničky, Mladá Boleslav,  Turnov, Kost, Zvířetice, Klokočka, Žabakor, Valečov.

Všudybylův cestopis